Na czym polega inwestowanie w ropę? Czarne złoto na zbycie surowcowym

Poradnik Klienta

Na czym polega inwestowanie w ropę? Czarne złoto na placu surowcowym Ropa naftowa to główny, energetyczny surowiec, który odgrywa kolosalną rolę na świecie. Jej wyjątkowość polega na tym, iż istnieje stosowana do realizacji paliw płynnych, które działają do napędu środków transportu. Obok gazu ziemnego, węgla kamiennego i brunatnego ropa stanowi ważny kopalny surowiec energetyczny gospodarczego świata. Nie zaskakuje to fakt, że inwestowanie w ropę interesuje coraz wyższe grono inwestorów

Na czym polega inwestowanie w ropę? Czarne złoto na placu surowcowym

Z artykułu dowiesz się:

jakie są rodzaje ropy naftowej,
jak wkładać w ropę,
z czego zależą notowania cen ropy.

Czarne złoto – rodzaje ropy naftowej

Na placu funkcjonuje kilka sposobów tego środka. Do najpopularniejszych dostosowuje się cztery rodzaje ropy. Są ostatnie:

• ropa Brent – jest uzyskiwana z obszaru Morza Północnego. Chodzi do wyboru „słodkiej” ze względu na złą zawartość siarki.

• ropa WTI – pochodzi często ze Posiadaj Powiązanych z rejonów Apallachów i Luizjany. To także ropa „miła” i mała.

• Ural (REBCO) – wydobycie ropy stanowi w obecnym sukcesu znaczenie w Zachodniej Syberii również w ziemiach gór Uralu. Można ją zakwalifikować do wyboru „kwaśnych”.

• Benchmark OPEC Reference Basket – to koszyk stawiający się z wielu rodzajów ropy wydobywanych i oferowanych przez kraje kartelu OPEC.

Inwestowanie w ropę – szeroki wachlarz możliwości

Handel surowcami takimi jak ropa podejmuje się za pomocą standaryzowanych kontraktów terminowych na międzynarodowych giełdach. Rynek towarowy różni się na dwie grupy uczestników: pierwsza z nich więc podmioty handlujące kontraktami w punkcie zapewnienia cen towarów (hedging). Druga linia to spekulanci, którzy zyskują na skali cen ropy naftowej.

Stosunkowo młodymi instrumentami są kontrakty na skale kursowe (CFD). Inwestowanie w ropę w taki fortel jest natychmiast widoczne w moc firmach finansowych, jeszcze w TMS Brokers. Traderzy chętnie chcą ten instrument z racji tego, że chce on niższego zaangażowania pieniądza niż np. kontrakty futures. Poniżej krótka charakterystyka możliwości inwestowania w ropę:

Contract for difference (CFD)
CFD to instrument pochodny. Dokładnie oznacza kontrakt na skale kursowe. Jest jednoznaczny na placu OTC (Over the Counter), czy na placu pozagiełdowym. Instrument ten istnieje lewarowany, co świadczy, iż nie trzeba posiadać tak istotnymi środkami finansowymi gdy w sukcesie lokaty w kontrakty futures. W TMS Brokers widoczne są dwa sposoby kontraktów CFD opartych o cenę ropy:

CFD oparty o cenę kontraktu terminowego futures na ropę Brent pisanego na giełdzie Intercontinental Exchange Futures Europe (ICE Futures Europe)
CFD oparty o futures na ropę WTI z giełdy NYMEX.
Wartość nominalna 1 kontraktu (1 lota) toż w pewnym, jak i w różnym przypadku ta cena baryłki pomnożona przez 1000 USD. Zaletą tego instrumentu istnieje zatem, że inwestowanie w ropę jest tu możliwe przy otwarciu pozycji mniejszej niż 1 lot. Są otwarte dziesiętne, jak i przednie części kontraktu, co otwiera drogę inwestorom z lżejszym portfelem. Inwestycje na kontraktach CFD przebiegają także gdy na placu forex. Ropa potrafi stanowić poprzez nas kupowana (pozycja długa) lub sprzedawana (pozycja krótka) – to możemy inwestować w trakcie trwania hossy oraz bessy.

Kontrakt Futures
Kontrakt Futures oparty o cenę ropy WTI Light Seet jest zapisywany na giełdzie NYMEX (New York Mercantile Exchange) CME. Instrument ten istnieje odpowiednio wystandaryzowany, ponieważ podlega obrotowi giełdowemu. Jeden kontrakt opiewa na cena 1000 baryłek. Instrument na giełdzie ma ticker CL. Minimalna zmiana waloru wynosi 0.01 USD, co świadczy, że przy najmniejszym ticku, przy jednym kontrakcie, zysk czy strata wyniesie 10 USD. Aby zacząć 1 kontrakt, wymagany depozyt wstępny ma ok. 4710 dolarów. Niestety, kontrakty futures nie są podzielne, stąd również nie możemy osiągnąć lub sprzedać tanio niż jednego kontraktu. Ten sprzęt jest jednoznaczny na indywidualnej z budów transakcyjnych w Lokalu Maklerskim TMS Brokers (platforma TMS Direct).

ETF-y oparte o cenę ropy
Instrument typu ETF (Exchange Traded Funds) jest funduszem inwestycyjnym, jaki zajmuje na końcu odzwierciedlenie zachowania określonego benchmarku. Takim benchmarkiem potrafi stanowić cena ropy naftowej. Fundusz dokonuje emisji jednostek ETF (tytułów uczestnictwa, które są papierami wartościowymi) na bazie zakupionych do portfela instrumentów finansowych. Tytuły uczestnictwa są notowane na giełdzie. Zaletą tego rodzaju instrumentów są znacznie małe ceny, gdyż te sprzęty są zarządzane pasywnie.

Z czego zależą notowania cen ropy?

Wahania kursu amerykańskiej waluty w szkoła prości mają wpływ na wycenę czarnego złota, i tymże indywidualnym na inwestowanie w ropę. Dzieje się tak więc, że waluta USA jest firmą rozliczeniową w globalnym obrocie czarnym złotem. Aprecjacja dolara będzie wykonywać spadek notowań cen ropy, a osłabienie USD przełoży się na dominację byków na placu tego środka energetycznego.

Jak każdy rynek surowcowy, również rynek ropy naftowej jest związany od relacji popytowo-podażowej. To obecnie podaż (czyli wydobycie) ropy oraz popyt (konsumpcja) mocno determinują ceny ropy na giełdzie. Globalny wzrost finansowy będzie montował zapotrzebowanie na czarne złoto. Natomiast recesja zadziała odwrotnie.

To, czy ropa zdrożeje w małym okresie, będzie zależeć m.in. od decyzji kartelu OPEC, nastrojów inwestorów, wydarzeń geopolitycznych czy informacji na fakt zapasów ropy (publikowanych przez DoE lub API).

Cena baryłki ropy jest kluczową sprawą dla ludziach krajów, które stosują ten środek w domowym przemyśle. Droższa ropa to cenniejszy koszt produkcji dóbr oraz usług, co z zmian przekłada się na spadek marży zysku oraz spadek efektywnego popytu

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments